Hala albo zakład powstanie tylko tam, gdzie operatorzy przyłączą potrzebną moc, gaz i wodę w terminie budowy, a działka przyjmie wody opadowe z dachu i placów. Niżej: u kogo i o co wystąpić, ile to trwa i kosztuje po zmianach Prawa energetycznego z 2026 r. oraz co zrobić po odmowie.
Ile mocy da się przyłączyć i jak długo to trwa
Ile mocy dostanie działka, rozstrzygają dopiero warunki przyłączenia wydane przez operatora sieci, ale od 2026 r. szanse można wstępnie ocenić z publikowanych przez operatorów zestawień wolnej mocy dla stacji 110 kV. Hala na niskim napięciu, o mocy przyłączeniowej ponad 40 kW, dostaje warunki w 30 dni, a odbiorca średniego napięcia bez własnego źródła energii i magazynu — w 60 dni od wpłaty zaliczki; czas budowy przyłącza ustala umowa o przyłączenie.
Grupę przyłączeniową wyznaczają napięcie w miejscu dostarczania energii i moc przyłączeniowa. Z przepisów wynika, że hala zasilana z sieci do 1 kV z mocą ponad 40 kW należy do grupy IV, a zakład ze stacją średniego napięcia na działce (powyżej 1 kV i poniżej 110 kV) — do grupy III. Przy źródle energii albo magazynie na działce termin w grupie III rośnie do 120 dni, a przy sieci 110 kV i wyższej (grupy II i I) wynosi 150 dni; operator może go przedłużyć najwyżej o połowę. Jeśli sieć nie udźwignie całej mocy z wniosku, operator wskazuje, ile może przyłączyć; zgodę na tę moc trzeba wyrazić w 30 dni, inaczej sprawa kończy się odmową.
Źr.: Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. 2026 poz. 43 ze zm.), art. 7 ust. 8d³ i 8g–8g⁶; rozporządzenie Dz.U. 2025 poz. 919, § 3, stan na 3 października 2026.
Gdzie sprawdzić wolną moc przed zakupem działki
Od nowelizacji z 2026 r. operatorzy wykazują wolną moc także dla odbiorców, a nie tylko dla źródeł energii: dla stacji 110 kV i wyższego napięcia albo ich grup, z prognozą na pięć lat. Dane na 30 września 2026 r. opublikowały PSE i PGE Dystrybucja, na 31 sierpnia 2026 r. — Energa-Operator i Stoen Operator, a Enea Operator i Tauron Dystrybucja pokazują moc na mapach. Dane PSE muszą być odświeżane przynajmniej co miesiąc, operatorów dystrybucyjnych — przynajmniej co kwartał.
Zestawienia pokazują, jak ciasno bywa w sieci. PSE podaje dla istniejących stacji zerową moc odbiorczą, a moc dla nowych odbiorców wykazuje tylko w stacjach planowanych. PGE Dystrybucja podaje 0 MW w każdym roku 2026–2031 dla grup węzłów Wyszków, Legionowo, Sochaczew (m.in. Teresin, Żyrardów, Mszczonów, Grodzisk Mazowiecki, Pruszków, Błonie) i Głowno (m.in. Stryków, Łowicz), a w grupie Adamowo — 75 MW w 2026 r. i 85 MW w 2031 r.
Operatorzy zastrzegają, że to szacunki, więc zestawienie mówi tylko, czy w okolicy jest szansa na moc; ile dostanie konkretna działka, rozstrzyga wniosek o warunki.
Źr.: Dokumenty PSE, PGE Dystrybucja, Energa-Operator i Stoen Operator o dostępnej mocy przyłączeniowej; Prawo energetyczne, art. 7 ust. 8l–8m, stan na 30 września 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Wniosek i opłaty na start
Od 30 kwietnia 2026 r. każdy, kto przyłącza się do sieci powyżej 1 kV — także odbiorca budujący halę albo zakład — płaci opłatę za wniosek i zaliczkę, a po zawarciu umowy wnosi zabezpieczenie. Wcześniej zaliczkę płacili tylko przyłączający źródła energii i magazyny, a przyłącza do 1 kV są z tych opłat wolne.
Koszty startowe przyłączenia do sieci powyżej 1 kV
| Pozycja | Wysokość | Termin i skutek |
|---|---|---|
| Opłata za wniosek | 1 zł/kW, najwyżej 100 000 zł za miejsce przyłączenia | dowód wpłaty z wnioskiem, inaczej wniosku się nie rozpatruje; nie wraca |
| Zaliczka | 60 zł/kW, najwyżej 6 000 000 zł i nie więcej niż przewidywana opłata | w 14 dni od wniosku, inaczej wniosku się nie rozpatruje; po odmowie wraca niezwłocznie |
| Zabezpieczenie | 30 zł/kW do 100 MW, 60 zł/kW powyżej, najwyżej 12 000 000 zł | do 14 dni po zawarciu umowy, inaczej umowa wygasa; przy rozwiązaniu umowy na wniosek inwestora operator zatrzymuje 10–75% kwoty, a po 36 miesiącach całość |
- Stan
- 3 października 2026
Wniosek składa się do operatora sieci, do której chcesz się przyłączyć: z mocą, terminem rozpoczęcia poboru, schematem jednokreskowym, dokumentem tytułu prawnego do obiektu i planem zabudowy. Bez tytułu prawnego do nieruchomości operator nie ma obowiązku przyłączenia. Powyżej 1 kV dochodzą oświadczenia, że wnioskodawca ma tytuł do nieruchomości, a lokalizacja zgadza się z planem miejscowym albo — przy braku planu — z decyzją o warunkach zabudowy.
Warunki są ważne rok od doręczenia, a przed zmianą z 30 kwietnia 2026 r. były ważne dwa lata. Przy instalacji odbiorczej powyżej 1 kV operator może przy zawieraniu umowy ponownie je sprawdzić i odmówić, a do podpisania umowy moc z warunków nie jest uwzględniana w ekspertyzach. Ekspertyzy wpływu na system nie sporządza się dla urządzeń odbiorcy o łącznej mocy do 5 MW.
Źr.: Prawo energetyczne, art. 7 ust. 3–3a, 8d–8e i 8i–8i⁵; rozporządzenie Dz.U. 2025 poz. 919, § 6, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Opłata za przyłączenie i umowa
Odbiorca w grupie III płaci za przyłączenie jedną czwartą rzeczywistych nakładów operatora (projekt, roboty, materiały, ekspertyza, prawa do nieruchomości), a w grupie IV — według stawek z taryfy, zależnych od mocy, rodzaju i długości przyłącza. Tauron Dystrybucja podaje dla grupy IV 35,43 zł/kW netto za przyłącze napowietrzne i 73,63 zł/kW netto za kablowe, a za każdy metr ponad 200 m dolicza 32,30 albo 43,73 zł netto. Hala z kablowym przyłączem 200 kW o długości do 200 m zapłaciłaby więc 14 726 zł netto opłaty przyłączeniowej; to stawki jednego operatora, bez daty taryfy na jego stronie.
Źr.: Prawo energetyczne, art. 7 ust. 8; rozporządzenie Dz.U. 2026 poz. 1182, § 14; Tauron Dystrybucja; mnożenie — obliczenie redakcji, stan na 5 października 2026.
Co musi zawierać umowa o przyłączenie i kto buduje przyłącze, zebraliśmy pod rysunkiem MM-1. Prawo energetyczne nie wyznacza czasu budowy przyłącza: termin realizacji i odpowiedzialność za opóźnienie wpisuje się do umowy, więc negocjuje się je przed podpisaniem. Gdy linia operatora ma przebiegać przez cudzy grunt, a właściciel odmawia umowy, przedsiębiorca może żądać ustanowienia służebności przesyłu za wynagrodzeniem.
Jeżeli w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy przyłączenia powyżej 1 kV odbiorca nie poinformuje operatora, że ma ostateczne pozwolenie na budowę urządzeń obejmujących co najmniej połowę mocy (a przy urządzeniach w budynku — pozwolenie na budynek), umowa wygasa z mocy prawa. Termin wydłuża się najwyżej o 24 miesiące: gdy opóźnienie wynika z okoliczności niezależnych od inwestora, np. przewlekłości postępowań, albo jednorazowo na jego wniosek, z dodatkowym zabezpieczeniem 60 zł/kW. Sprzedający grunt pod warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę powinien znać ten termin, bo wyznacza on tempo pracy kupującego.
Źr.: Prawo energetyczne, art. 7 ust. 2–2i; Kodeks cywilny, art. 305¹–305⁴, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Gdy operator odmówi wydania warunków
Po odmowie sprawdź jej przyczynę i zażądaj kalkulacji opłaty, a jeśli odmowa dotyczy sieci powyżej 1 kV, w ciągu 6 miesięcy od jej doręczenia możesz złożyć wniosek o rozstrzygnięcie sporu do Prezesa URE. Prezes URE rozstrzyga decyzją, od której przysługuje odwołanie do sądu ochrony konkurencji i konsumentów w 14 dni; przy przyczynach ekonomicznych operator musi podać szacowaną opłatę, a na żądanie w 14 dni jej kalkulację.
Na żądanie operator informuje też, jakiej rozbudowy sieci wymagałoby przyłączenie i ile by kosztowało. Przy braku warunków ekonomicznych możliwa jest umowa z opłatą uzgodnioną z operatorem, a odcinek sieci może zbudować sam wnioskodawca w uzgodnieniu z operatorem. Wniosek o rozstrzygnięcie sporu składa się do oddziału terenowego URE; Prezes URE może ukształtować treść umowy.
W 2025 r. operatorzy sieci elektroenergetycznych wydali 4 897 odmów warunków przyłączenia, obejmujących łącznie 107 022,86 MW (w 2024 r. — 7 817 odmów), w tym 3 088 w grupie III i 125 w grupie IV; statystyka nie rozdziela odbiorców i wytwórców. W sporach o energię elektryczną wpłynęło 1 324 wnioski, w tym 966 o odmowę przyłączenia (751 w sprawach OZE); zapadło 219 decyzji co do istoty, a 339 postępowań umorzono. Spory wszczynali też odbiorcy z obiektami na terenach bez planu miejscowego, daleko od sieci, a decyzje w ich sprawach na ogół potwierdzały, że operator nie musi ich przyłączyć.
Źr.: Prawo energetyczne, art. 7 ust. 1–1² i 9–9a, art. 8 i 30; Sprawozdanie z działalności Prezesa URE w 2025 r.; URE, pytania i odpowiedzi (9.10.2024), stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Gaz dla zakładu
Zakład pobierający ponad 10 m³/h gazu wysokometanowego należy co najmniej do grupy B-II, a przyłączany bezpośrednio do sieci przesyłowej albo dystrybucyjnej wysokiego ciśnienia — do grupy A. Warunki dla obu grup operator gazowy wydaje w 60 dni od złożenia kompletnego wniosku (dla grupy B-I, do 10 m³/h — w 30 dni) i są one ważne 2 lata.
Zaliczki ani opłaty za wniosek przy gazie nie ma. Za przyłączenie w grupie A płaci się jedną czwartą rzeczywistych nakładów, a w grupie B — ryczałt za przyłącze do 15 m i stawkę za każdy metr ponad 15 m. W 2025 r. operatorzy gazowi odmówili przyłączenia 24 412 razy, w tym 20 916 razy z przyczyn ekonomicznych; w grupie B-II — 395 razy.
Źr.: Rozporządzenie Dz.U. 2025 poz. 1382, § 3 i 6–10; Prawo energetyczne, art. 7 ust. 8g² i 8i; rozporządzenie Dz.U. 2021 poz. 280, § 32–34; Sprawozdanie Prezesa URE za 2025 r., stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Woda i ścieki, własna studnia
Warunki przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wydaje przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne w 45 dni od wniosku, z możliwością przedłużenia o kolejne 45 dni; są ważne 2 lata, a za ich wydanie, odbiór i włączenie przyłącza nie pobiera się opłat. Przyłącza i studnię wodomierzową buduje na swój koszt inwestor, a przedsiębiorstwo musi przyłączyć obiekt tylko wtedy, gdy pozwalają na to możliwości techniczne sieci i warunki z regulaminu gminy.
Od 21 maja 2026 r. wniosek podaje także zapotrzebowanie na wodę do celów przeciwpożarowych i ładunek zanieczyszczeń w ściekach przemysłowych. Warunki odprowadzania ścieków przemysłowych opisuje rysunek Grunty przemysłowe.
Gdy sieć nie ma wydajności, zostaje własna studnia. Bez pozwolenia wolno pobierać wodę tylko na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego i do 5 m³ na dobę; pobór na potrzeby firmy wymaga pozwolenia wodnoprawnego, które co do zasady wydaje dyrektor zarządu zlewni Wód Polskich na czas do 30 lat. Opłata stała wynosi 500 zł na dobę za 1 m³/s maksymalnego poboru z pozwolenia, czyli przy 10 m³/h ok. 507 zł rocznie; zmienna zależy od celu, np. 0,097 zł/m³ przy produkcji artykułów spożywczych. Studnia głębsza niż 30 m albo z poborem ponad 5 m³ na dobę wymaga projektu robót geologicznych zatwierdzanego przez starostę albo marszałka województwa, a pobór od 10 m³/h (od 1 m³/h, gdy w promieniu 500 m działa inne ujęcie co najmniej 1 m³/h) — decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Woda do gaszenia pożaru
Wodę do zewnętrznego gaszenia hali dają urządzenia bytowe i technologiczne albo wodociąg, a gdy jego wydajność nie wystarcza — zbiorniki przeciwpożarowe, technologiczne lub naturalne, dostępne dla pomp pożarniczych. Ilość — od 10 do 60 dm³/s — podaje tabela z rozporządzenia: rośnie z powierzchnią strefy pożarowej i gęstością obciążenia ogniowego, a liczy się strefa, która wymaga najwięcej wody.
Woda do zewnętrznego gaszenia obiektów produkcyjnych i magazynowych [dm³/s]
| Gęstość obciążenia ogniowego [MJ/m²] · powierzchnia strefy pożarowej [m²] | do 500 | 500–1 000 | 1 000–2 000 | 2 000–3 000 | 3 000–4 000 | 4 000–5 000 | ponad 5 000 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| do 200 | 10 | 10 | 10 | 10 | 15 | 15 | 20 |
| 200–500 | 10 | 10 | 10 | 20 | 20 | 30 | 30 |
| 500–1 000 | 10 | 10 | 20 | 20 | 30 | 30 | 40 |
| 1 000–2 000 | 10 | 20 | 20 | 30 | 30 | 40 | 40 |
| 2 000–4 000 | 20 | 20 | 30 | 30 | 40 | 40 | 50 |
| ponad 4 000 | 20 | 30 | 30 | 40 | 40 | 50 | 60 |
- Stan
- 3 października 2026
Wymóg dotyczy obiektów produkcyjnych i magazynowych w jednostkach osadniczych ponad 100 mieszkańców, a poza nimi — obiektów o kubaturze brutto ponad 2 500 m³ albo powierzchni ponad 500 m². Zbiornik ma pomieścić brakującą wydajność pomnożoną przez czas trwania pożaru z Polskiej Normy, najwyżej 4 godziny. Gdy halę chronią tryskacze albo inne stałe urządzenia gaśnicze, zapas obejmuje wodę dla nich powiększoną o połowę wody na gaszenie z zewnątrz, a łącznie nie może być mniejszy od samej wody zewnętrznej.
Hydranty nadziemne mają średnicę DN 80, a przy wymaganej ilości ponad 30 dm³/s — DN 100. Najbliższy stoi najwyżej 75 m od obiektu, kolejne co najwyżej 150 m od siebie i co najmniej 5 m od ściany.
Rozporządzenie odsyła do warunków technicznych z 2002 r., uznanych za uchylone od 21 września 2026 r.; Prawo budowlane (art. 102a–102c) daje 18-miesięczny okres przejściowy, który biegnie od 20 września 2026 r., a w nim projekt może jeszcze spełniać dawne wymagania.
Źr.: Rozporządzenie MSWiA z 24.07.2009 (Dz.U. 2009 nr 124 poz. 1030), § 2–11; ELI DU/2002/690 (status warunków technicznych); Prawo budowlane, art. 102a–102c; przykład — obliczenie redakcji, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Wody opadowe z dachu i placów
Wody opadowe z dachu hali i placów, odprowadzane kanalizacją deszczową do rzeki, rowu albo innego urządzenia wodnego, wymagają pozwolenia wodnoprawnego, bo ich odprowadzanie jest usługą wodną. Wody ze szczelnych, zanieczyszczonych powierzchni terenów przemysłowych, składowych i baz transportowych oraz parkingów ponad 0,1 ha trzeba przed odprowadzeniem podczyścić tak, by zawierały nie więcej niż 100 mg/l zawiesiny ogólnej i 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych.
Wód z kanalizacji deszczowej nie wolno wprowadzać bezpośrednio do wód podziemnych. Za odprowadzanie płaci się opłatę stałą 2,50 zł na dobę za 1 m³/s maksymalnej ilości z pozwolenia, a w granicach miast także zmienną: 0,75 zł/m³ bez retencji, mniej przy zatrzymaniu części odpływu.
Źr.: Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2025 poz. 960 ze zm.), art. 35, 75a, 268 i 389; rozporządzenie Dz.U. 2019 poz. 1311, § 17; rozporządzenie Dz.U. 2023 poz. 2471, § 6 i 8, stan na 3 października 2026.
Opłata za zmniejszenie retencji
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej obciąża m.in. właściciela lub użytkownika wieczystego, gdy na nieruchomości o powierzchni ponad 3 500 m² roboty albo obiekty wyłączyły z powierzchni biologicznie czynnej ponad 70% jej obszaru, a teren nie ma kanalizacji otwartej ani zamkniętej. Wysokość to stawka × utracona powierzchnia biologicznie czynna × czas w latach; ustala ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta, a płaci się w 14 dni.
Stawki opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej [zł za 1 m² rocznie]
| Urządzenia do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych | Stawka | Górna granica stawki |
|---|---|---|
| brak | 0,50 | 1,00 |
| pojemność do 10% odpływu rocznego | 0,30 | 0,60 |
| pojemność 10–30% odpływu rocznego | 0,15 | 0,30 |
| pojemność ponad 30% odpływu rocznego | 0,05 | 0,10 |
- Stan
- 3 października 2026
Według niewiążącego materiału Wód Polskich opłatę liczy się od całej powierzchni wyłączonej z powierzchni biologicznie czynnej, nie od nadwyżki ponad 70%.
W kalkulatorze zabudowy teren na retencję i zbiornik przeciwpożarowy wpisujesz jako procent działki; żaden przepis nie podaje tego udziału, więc licz go z wymaganej ilości wody i pojemności zbiorników.
Źr.: Prawo wodne, art. 269, 272 i 298; Wody Polskie, materiał pomocniczy dla gmin; przykład — obliczenie redakcji, stan na 3 października 2026.
Ten fragment opisuje przepisy ogólnie i nie jest poradą prawną ani podatkową. Skutki dla konkretnej działki, inwestycji albo umowy sprawdź przed decyzją z prawnikiem lub doradcą podatkowym.
Zestawienie: co, u kogo, ile trwa
Warunki przyłączenia: u kogo, w jakim terminie, na jak długo
| Co | U kogo | Termin wydania warunków | Ważność | Opłata za przyłączenie |
|---|---|---|---|---|
| Prąd, grupa IV: do 1 kV, ponad 40 kW | operator dystrybucyjny | 30 dni | 1 rok | stawki z taryfy |
| Prąd, grupa III: średnie napięcie | operator dystrybucyjny | 60 dni od zaliczki, ze źródłem albo magazynem 120 dni | 1 rok | 1/4 rzeczywistych nakładów |
| Prąd, grupy I–II: 110 kV i wyżej | operator dystrybucyjny albo PSE | 150 dni od zaliczki | 1 rok | 1/4 rzeczywistych nakładów |
| Gaz, grupa B-I: do 10 m³/h | operator gazowy | 30 dni | 2 lata | stawki z taryfy |
| Gaz, grupy A i B-II | operator gazowy | 60 dni | 2 lata | A: 1/4 rzeczywistych nakładów; B-II: stawki z taryfy |
| Woda i kanalizacja | przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne | 45 dni, z przedłużeniem o kolejne 45 | 2 lata | przyłącze na koszt inwestora; warunki bez opłat |
- Stan
- 3 października 2026
Łącze telekomunikacyjne zamawia się u operatora, którego sieć biegnie przy działce; o termin i koszt doprowadzenia światłowodu zapytaj przed podpisaniem umowy zakupu. Sprawdzenia przed zakupem, od warunków przyłączenia po retencję, zestawia lista kontrolna.